Nesporno je da su internet i digitalna tehnologija postali sastavni deo života ljudi, i da pružaju mogućnost za napredovanje i obrazovanje, bržu komunikaciju, odnosno, pronalaženje informacija, učenje, istraživanje, ali i za zabavu.
Međutim, nove tehnologije nose sa sobom i rizike, pa je potrebno preduzeti određene mere zaštite radi bolje digitalne bezbednosti. To uključuje bezbednost podataka, uređaja, informacionih sistema, mreža, organizacija, ali i pojedinaca, posebno mlađu populaciju kao izuzetno ranjivu. Povodom međunarodnog Dana bezbednog interneta u OŠ „Vuk Karadžić“ godinama unazad realizuju se eduktivna predavanja i radionice koje za cilj imaju da decu upute kako da prepoznaju neprimerene sadržaje i zaštite se od zloupotreba na društvenim mrežama.
Istraživanje interneta bez nadzora odrasle osobe može izložiti dete sajtovima sa štetnim sadržajima, kao što su sadržaji koji zagovaraju nasilje, koji su seksualno eksplicitni ili podstiču neadekvatno ponašanje. Takođe, postoji rizik od predatora, među kojima su i pedofili koji zloupotrebljavaju programe za instant poruke kako bi kontaktirali i ugrozili decu. Stoga je od izuzetne vaznosti da roditelji budu upućeni u to sa kim njihova deca komuniciraju na društvenim mrežama.
Današnja edukacija u OŠ Vuk „Karadžić“ realizovana je u saradnji sa pripadnicma Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijske uprave Kruševac.