OD NOVE GODINE POJAČANA KONTROLA VOZAČA I NA PSIHOAKTIVNE SUPSTANCE

Pripadnici Uprave saobraćajne policije od Nove godine dobili su još jedno zaduženje – kontrolu vozača na psihoaktivne supstance. To je do sada bila povremena aktivnost zbog složene aparature, a sada, sa brzim testom, odgovor da li neko lice ugrožava saobraćaj vožnjom pod dejstvom narkotika mogao bi da stigne za svega nekoliko minuta.

„Od Nove godine kontrola vozača na prisustvo narkotika u organizmu postaje stalna aktivnost tako da svi oni koji imaju lošu naviku da sedaju za volan pod dejstvom narkotika i ostalih psihoaktivnih supstanci imaće razloga da budu zabrinuti“, kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Da je testiranje naišlo na pozitivne reakcije svedoči i inženjer saobraćaja Milan Božović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja. „Imali smo neke neobjašnjive slučajeve. Na primer zeleno je za pešake, crveno za vozače, dan je, brzina automobila je minimalna i on se ne zaustavlja, već udara u pešaka i on gine. Kasnije se ispostavi da je koristio neki narkotik. Zbog toga je ovakvo testiranje neophodno“, kaže Božović.

„Kontrola se vrši na dva načina. Prvi je korišćenjem uređaja Dräger DrugTest 5000, odnosno na osnovu uzorka pljuvačke. Kontrolu vrše policijski službenici na mestu gde je vozač zaustavljen i kontrola traje oko 10 minuta“, naveli su iz Agencije za bezbednost saobraćaja. Oni dodaju da postoji i drugi način vršenja kontrole a to je upućivanje vozača za koga se posumnja da upravlja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci na stručni pregled u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, gde medicinsko osoblje vrši analizu na osnovu uzorka krvi, odnosno urina.

Na osnovu uzorka pljuvačke detektuje se prisustvo 7 vrsta narkotika: amfetamin, kanabis, kokain, metamfetamin, opijati, metadon i benzodijazepin.

Kako je navedeno, postojala je kontrola upućivanjem vozača za koga se posumnja da upravlja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci na stručni pregled u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, gde medicinsko osoblje vrši analizu na osnovu uzorka krvi, odnosno urina.

Ukoliko se utvrdi da je vozač upravljao vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, policijski službenici isključiće vozača iz saobraćaja u trajanju od 24 časa, a po naredbi policijskih službenika vozaču se određuje zadržavanje u službenim prostorijama u trajanju do 12 sati.

Oni koji odbiju ovakvo testiranje biće kažnjen novčanom kaznom od 100.000- 120.000 dinara, 14 kaznenih poena i oduzimanjem dozvole na osam meseci ili zatvorskom kaznom od 30 dana, stoji u zakonu.

U 2020. godini, 652 vozača isključena su iz saobraćaja zbog pomenutog prekršaja, dok je 2019. godini iz saobraćaja isključeno 429, a 2018. godine 239 vozača. U 2020. godini, od ukupno 30.700 saobraćajnih nezgoda, u 45 su učestvovali vozači pod dejstvom psihoaktivnih supstanci (5 saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima, 23 saobraćajnih nezgoda sa povređenim licima i 17 saobraćajnih nezgoda sa materijalnom štetom). Poređenja radi, u istom periodu vozači pod dejstvom alkohola učestvovali su u 3.500 saobraćajnih nezgoda.

Izvor: blic.rs