3380 POZITIVNIH NA COVID19, 74 OSOBE PREMINULE

U Republici Srbiji je do 15 časova 11. aprila 2020. godine registrovano ukupno 3.380 potvrđenih slučajeva COVID 19. 441 medicinski radnik pozitivan na Covid19. Ministar zdravlja je na konferenciji za medije, održanoj bez prisustva novinara u Palati Srbija, rekao da je od tog broja 258 zdravstvenih radnika smešteno na bolničko lečenje, sa srednjom ili težom kliničkom slikom. Dvadesetsedmoro dece pozitivno na koronavirus. „Sva deca su dobrog stanja, na posmatranju su i pratimo njihovo stanje“, rekao je ministar Lončar.

 

Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 2.159 osoba od kojih je 275 pozitivno. Hospitalizovano je 2.436 pacijenata. Na respiratoru je ukupno 145 pacijenata.Do 15 časova u Republici Srbiji testirano je ukupno 16.399 osoba koja su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.

 

U poslednja 24 časa preminule su 3 osobe, jedna osoba muškog i dve osobe ženskog pola, prosečne starosti 68, 6 godina. Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 74.

 

Za smeštaj pacijenata sa lakom kliničkom slikom biti iskorišćene i specijalne bolnice u banjama. „Njihovi kapaciteti odgovaraju onome što treba. Ako je nešto specijalna bolnica, podrazumeva se da ima medicinski kadar i uz pojačan iskusan kadar koji već sada radi sa pacijentima pozitivnim na koronu, imaćemo kapacitet“, rekao je ministar Lončar.

 

U domovima za stare zaražena su 32 korisnika, koji su zbrinuti, rekao je Lončar. Zaraženo je i 13 zaposlenih u tim ustanovama.

 

Postoje precizni podaci o broju zaraženih vojnika, ali oni neće biti objavljeni, rekao je ranije danas ministar Vulin.

 

Epidemiolog Predrag Kon je najavio da će tokom leta, na reprezentativnom uzorku, biti urađeno ispitivanje kako bi se utvrdilo kakav je imunitet populacije. Naveo je da struku „ne buni“ mnogo toga oko virusa, ali se ne zna šta će biti tokom leta i da li će virus opstati. Kad se sve vrati u normalu, najosetljivije grupe biće, kaže, stariji i deca. Epidemiolog Kon je apelovao na sve koji imaju simptome koronavirusa da se odmah jave u kovid amulante, da ne misle „da će to prođe“. „Najvažnije da se odmah meri saturacija, koliko ima kiseonika u krvi i koliko je plućna funkcija oštećena. Ti koji stignu na respirator, imaju šansu da prežive“, napominje Kon.