U SRBIJI OSUĐUJU, ALI I DAJU, PROSEČNO 74€

Prosečan iznos mita koji su građani Srbije davali tokom prošle godine iznosio je 74 evra. Građani kao profesije najpodložnije koruptivnim radnjama Srbi vide lekare i policajce, dok su odmah iza njih službenici državne administracije i carinici, navodi se u istraživanju koje je urađeno u sklupu projekta „Prevencija i borba protiv korupcije“, koji finansira EU. Istraživanje koje je sprovedeno prošle godine pokazalo je da su za 71 odsto građana političke partije i dalje korumpirane, dok 63 odsto njih ima takav stav o zaposlenima u institucijama pravosuđa, prenosi „Politika“.

 

„Građani generalno osuđuju korupciju u zdravstvu i čak 70 odsto se slaže sa tvrdnjom da su mito i korupcija rak-rana našeg zdravstva. Gotovo dve trećine građana – 63 odsto, smatra da piće, kafa ili bombonjera koji se daju lekarima ili medicinskim sestrama nisu mito“, navodi se u istraživanju. Najkorumpiraniji među radnicima u zdravstvu su, prema mišljenju ispitanika, lekari, dok su na drugom mestu radnici RFZO, dodaje se u istraživanju.

 

Kada je reč o obrazovanju, svaki treći ispitanik smatra da su profesori na fakultetima i u višim školama korumpirani, dok 29 procenata anketiranih veruje da među zaposlenima u Ministarstvu obrazovanja ima prilično ili veoma mnogo korupcije, što, kako navodi „Politika“, predstavlja napredak u odnosu na istraživanje koje je sprovedeno 2015. godine. Broj građana koji su indirektno imali iskustvo sa korupcijom povećao se sa 20 odsto, koliko ih je to izjavilo u anketi 2015, na 25 procenata u poslednjem istraživanju u sklupu projekta „Prevencija i borba protiv korupcije“.

 

Kada je reč o direktnom iskustvu sa korupcijom, taj procenat se sa osam odsto iz 2015, povećao na 11 procenata u istraživanju od 2018, prenosi „Politika“.