#krozKruševac: Spomenik Stanislavu Biničkom

Na Vidovdan 2022. godine, u centru Kruševca, na platou Trga kosovskih junaka, svečano je otkriven spomenik Stanislavu Biničkom (1872-1942), srpskom kompozitoru, dirigentu i pedagogu. Smatran je najvećim predstavnikom srpske klasične muzike. Počast mu je odao Kruševac, povodom 150 godina od rođenja Biničkog, u selu Jasika kod Kruševca, čime se umetnik „konačno vratio na obale detinjstva, da ponovo čuje šum moravskih brzaka i virova, koji je zapisivao za života u notnim harmonijama“.

Selo Jasika kod Kruševca mesto je njegovog rođenja, a škola i ulica u tom selu nose njegovo ime. U julu se održavaju Dani Stanislava Biničkog. Mesec dana nakon što je u Kruševcu dobio spomenik, Biničkom je otkrivena i bista u rodnoj Jasici.

Spomenik Stanislavu Biničkom delo je akademskog vajara Tome Komatine. Pogignut je na predlog pesnika Momira Dragičevića, koji su podržali Kruševačko pozorište i gradski čelnici.

Stanislav Binički je istaknuti srpski kompozitor čije su kompozicije postale simboli srpske muzike. Najpoznatija od njegovih dela je svakako koračnica “Marš na Drinu”, koja je postala ne samo simbol srpskog vojničkog duha, već i izuzetno poznata širom sveta.

Samo je tri godine kompozitor živeo kraj Zapadne Morave, ali je nasleđe očito bilo dovoljno važno da potomci kompozitora, unuk Milivoje Josifović, zaostavštinu porodice Biničkog poklone Narodnom muzeju. U Narodnom muzeju u Kruševcu čuvaju Legat Stanislava i Stevana Biničkog, a najvredniji deo legata oca i sina je originalni zapis koračnice posvećene pobedi na Ceru, nastao 26. maja 1915. godine.

Ova kompozicija je dobila poseban značaj kao simbol hrabrosti i otpora tokom mnogih istorijskih događaja. Pored “Marša na Drinu”, Binički je takođe stvorio prvu srpsku operu “Na uranku” prema tekstu Branislava Nušića, što dodatno ističe njegov značaj u srpskoj muzičkoj tradiciji.

Medijski sadržaj realizovan je u okviru projekta „#krozKruševac“, koji je sufinansiran sredstvima iz budžeta grada Kruševca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.