FISKALNI SAVET: POVEĆANJE PLATA NEODRŽIVO

Fiskalni savet objavio je ocenu rebalansa državnog budžeta u kojoj se kao ekonomski najštetnija mera izdvaja „preveliko povećanja zarada u opštoj državi u rasponu od osam do 15 odsto“ i da je povećanje kakvo se planira „neutemeljeno u privrednom rastu“ i time „fiskalno neodrživo“.

 

U dokumentu koji je Fiskalni savet dostavio medijima naglašava se da je povećanje plata u opštoj državi opravdano, ali u meri u kojoj raste privredna aktivnost, „čega se Vlada već drugu godinu ne pridržava“, jer su budžetom za ovu godinu plate već povećane u proseku za devet odsto, iako će privredna aktivnost rasti od pet do 5,5 odsto. „Efekat ove mere, zapravo je minimalan u 2019. godini, jer će se uvećane zarade isplatiti samo u jednom mesecu (decembru), ali će zato u 2020. koštati državu 12 puta više i predstavljaće ograman i trajan fiskalni teret“, ocenio je Fiskalni savet.

 

Fiskalni savet je ocenio i da novčana pomoć penzionerima od 5.000 dinara nije dobra mera socijalne politike i da je problem sa tom merom to što „socijalni položaj građana nije moguće i ne sme se utvrđivati na osnovu njihovog statusa“, kao i da se procenjuje da oko 100.000 starih u Srbiji nema penziju i da se neće kvalifikovati za predviđenu socijalnu pomoć, dok postoje i penzioneri kojima takva pomoć nije neophodna. „Loša praksa populističkog vođenja socijalne politike preko isplate penzija u Srbiji traje duži niz godina i od nje bi napokon trebalo odustati“, poručuje Fiskalni savet.

 

Kao ekonomski najbolja strana rebalansa izdvojen je porast investicija u putnu infrastrukturu za 13 milijardi dinara, ali se dodaje da nije izvesno da će se ti rashodi ostvariti prema planu. U oceni se objašnjava da je reč o izgradnji autoputa Pojate – Preljina za oko 13 milijardi dinara, ali da je upitno da li će radovi biti obavljeni u rebalansom predviđenom periodu, jer radovi na tom putnom pravcu nisu počeli (od ranije planirane dve milijarde za šest meseci potrošeno je 150 miliona), pa je teško očekivati da će za tri meseca potrošiti sedam puta veća sredstva, tim pe što se bliži kraj građevinske sezone.

 

Fiskalni savet je ocenio i da se rebalansom predviđa dodadtno uvećanje za 10 milijardi dinara za već neuobičajeno visoke rashode za opremanje vojske I policije. Bilo je očekivano da posle osetnijeg rasta u prethodne dve godine rashodi u toj oblasti počnu da opadaju i time otvore prostor za druga važna kapitalna ulaganja, međutim – rebalans budžeta donosi dodatnu kupovinu opreme za policiju u vojsku i ne nagoveštava očekivani preokret u budućnosti, ocenio je Fiskalni savet.

 

Izvor: rts.rs