Gradonačelnik Kruševca Ivan Manojlović i direktor kruševačke “Gradske toplane” demantovali su, kako su rekli, zlurade komentare pojedinih odbornika Skupštine grada o navodnim lošim odnosima između direktora Toplane i rukovodstva grada.
Saradnja Grada i toplane je na odličnom nivou, izjavili su učesnici na današnjoj konferenciji, na kojoj su rezimirani rezultati rada.
Gradonačelnik je otvarajući konferenciju istakao da je tokom protekle godine stanje u Gradskoj toplani konsolidovano. Cena grejanja i dalje će ostati ista, jer se vodi računa i o socijalnom statusu građana. Nastojanje je da što se tiče toga, Kruševac uvek bude u donjoj polovini gradova u Srbiji. Prošle godine došlo je do delimičnog usklađivanja, s obzirom na velika povećanja operativnih troškova i cene energenata. Cilj je rasterećenje kućnih budžeta, pri čemu se „teret“ prebacuje na gradski. Snabdevanje je bilo stabilno, ostvarene su višemilionske uštede, a poboljšan je i status zaposlenih. Ne treba zanemariti višegodišnje urušavanje ovog preduzeća, sa ogromnim nasleđenim dugovanjima od pre 2012. i teškoće sa kojima su se suočavali ne samo radnici, nego i lokalna samouprava. Težnja u radu je i maksimalna transparentnost i objektivno informisanje građana.
Direktor Milutin Tasić je najpre podsetio da će 17.maja ovo javno preduzeće obeležiti 46 godina postojanja i rada.
Sumirajući rezultate rada, rekao je da je u momentu stupanja na dužnost, toplana bila blokirana zbog dugovanja od 119 miliona dinara, nakon čega se povremeno nastavilo sa blokadama računa. Postojali su i problemi sa isplatama zarada zaposlenih. U ovom trenutku, plate se redovno primaju svakog 15. u mesecu, a isplaćen je i regres iz 2022. i 2023.godine.
Za godinu dana umanjene su obaveze prema poveriocima za 1,2 mlrd. dinara. Veliku pomoć u finansijskoj konsolidaciji, kako je naveo Tasić, pružili su gradonačelnik, ministar odbrane Bratislav Gašić i direktor „Trajal“ korporacije Miloš Nenezić.
Uspostavljena je kreditna linija, pri čemu je grad preuzeo obaveze povraćaja kredita kroz 5.godišnji plan usvojen na sednici Skupštine što je rezultiralo likvidnošću preduzeća. Realizaciju kredita prati stručna komisija. Potpisani su ugovori i sa dobavljačima energenata, pri čemu su se oni odrekli kamata.
Od ukupne kreditne sume – 1,5 mlrd. dinara, 700 miliona je usmereno na realizaciju starih obaveza. Razrešeni su i problemi sa državnom strukturom poverioca, pre svega Elektrodistribucijom. Posle dužeg niza godina, toplana je skinuta sa spiska najvećih dužnika. Prema trenutnoj dinamici, za godinu – dve, biće isplaćen kompletan dug prema ovom poveriocu. Jedini u Srbiji, nastavio je Tasić, nemaju dugovanje za utrošeni gas.
U odnosu na zaplanirani, umanjen je gubitak za 15,5% za prošlu, a 40% u odnosu na 2023.godinu.
Pokrenuta je inicijativa sa gradom i nadležnim ministarstvima, pre svega, finansija da se otpišu obaveze prema republičkim institucijama čime bi se dostigao stepen apsolutne likvidnosti.
Od Komisije za javno – privatno partnerstvo očekuje se odgovor o ispunjenosti uslova za prihvatljivost projekta za supstituciju proizvodnje toplotne energije iz fosilnih goriva – toplotnom energijom dobijenom iz obnovljivih izvora – bez elemenata koncesije.
Radi se i na implementaciji zakona o novoj vrsti obračuna potrošnje korisnika po potrošnji umesto, kao i do sada, kvadraturi.
Uporedo sa tim, radi se i na pripremi za novu grejnu sezonu, što se tiče nabavke energenata i remonta postrojenja, kako bi sledeću zimu građani mogli da dočekaju sa stabilnim i kvalitetnim snabdevanjem toplotnom energijom.