25. NOVEMBAR – MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

Svaka žena ima pravo na život bez straha, diskriminacije i zlostavljanja, a država, institucije, civilno društvo i građani imaju zajedničku obavezu da pruže sigurnost i osiguraju zaštitu ljudskih prava svake žene.

25. novembra – na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama počinje globalna kampanja „16 dana borbe protiv nasilja nad ženamaˮ koja se završava 10. decembra – na Međunarodni dan ljudskih prava.

Srbija ima dobar zakonodavni okvir – 2017. donet je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, 2016. godine u Krivični zakonik uvrštena su, kao posebna krivična dela, proganjanje, polno uznemiravanje i prinudni brak, 2018. godine usvojen je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, a 2021. godine Zakon o rodnoj ravnopravnosti i izvršene izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije. Prostor za delovanje i unapređenje institucionalnog okvira i prakse i dalje postoji, pre svega na polju adekvatnijeg postupanja, zaštite žrtve i dužine trajanja razrešenja. Prevencija mora biti osnova svih aktivnosti, a obrazovanje i promovisanje rodne ravnopravnosti ključni su za iskorenjivanje ovog društvenog zla, navodi se u saopštenju.

Od početka 2024. godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 17 žena.

Nevladine organizacije brine to što su u velikom broju slučajeva femicida postojale ranije prijave za nasilje. Država Srbija nema ono što se zove zaštitni nadzor nakon izdržane kazne zatvora, kad postoji obaveza državnih organa da gledaju gde živi, s kim živi, šta radi i na koji način postupa.

Od 2011. do početka ove godine u Srbiji je ubijeno 406 žena i devojčica u porodičnom ili partnerskom nasilju. Za većinu njih, pokazalo se, dom je bio i najnesigurnije mesto – gotovo 55 odsto žena ubijeno je u porodičnoj kući ili stanu.