OD RAKA GRLIĆA MATERICE U SRBIJI SVAKE GODINE OBOLE 1.163 ŽENE, A ŽIVOT IZGUBI NJIH 459

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je , povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice koja se obeležava od 20. do 26. januara, da se u proseku u Srbiji svake godine registruju 1.163 novoobolele žene, a život izgubi 459 žena.

Prema poslednjim podacima Registra za rak, karcinom grlića materica češće se javlja u uzrastu od 35. godine, ali najviše uzrasno-specifične stope obolevanja su od 50. do 59. godine, dok u slučaju umiranja, registrovane stope mortaliteta proporcionalno rastu počev od 45. godine i najviše su od 70 do 75 i više godina, objavio je Batut na svom sajtu.

Takođe, u periodu od 2008. do 2022. godine broj obolelih žena od raka grlića materice u Srbiji se nije bitnije promenio, ali se broj umrlih žena smanjio za 20,2 odsto, a razlozi za to mogu biti bolja informisanost žena, pravovremeni odlasci na pregled i činjenica da ako se rak otkrije na vreme može se primeniti adekvatna terapija.

Svetska zdravstvena organizacija kao prioritet preporučuje sveobuhvatni pristup ovoj bolesti, a to je skrining odnosno rano otkrivanje i lečenje svih formi premalignih i malignih promena, vakcinaciju protiv humanog papiloma virusa (HPV) i palijativno zbrinjavanje žena koje boluju od ove bolesti u smislu aktivne brige koja podrazumeva kontrolu simptoma, psihološku i socijalnu podršku.

Prema podacima koje Batut poseduje, HPV vakcine u preko 90 odsto slučajeva sprečava nastanak ove vrste karcinoma, a Srbija se ubraja među 140 zemalja sveta u kojima je uvedena ova vakcina koja se sprovodi o trošku države.

U ranom otkrivanju raka grlića materice može se koristiti Papanikolau (PAP) test i HPV test.