Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je da je grejna sezona prošla bez ozbiljnijih problema, istakavši da su sve energetske kompanije 2017. godinu završile pozitivno.
Aleksandar Antić je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao da je Elektroprivreda Srbije, prema rezultatima koji se sada konsoliduju, u prvom kvartalu proizvela 11,3 odsto više električne energije nego u istom periodu prošle godine i 4,1 posto više nego lane. „To su dosta dobri podaci… Mogu da konstatujem da smo svi zajedno u proteklih nekoliko godina, uz podršku cele Vlade, Svetske banke, MMF-a, uspeli da napravimo zaista ozbiljne iskorake kad su energetske kompanije u pitanju i potencijalno problematične kompanije dovedemo u nivo stabilne kompanije“, istakao je Antić.
Kako je ukazao, prvi put u istoriji sve energetske kompanije završavaju s pozitivnim finansijskim izveštajima svoje godišnje poslovanje „što je dobro i za građane Srbije, ali i dugoročno“.
Osvrnuvši se na proteklu zimsku sezonu, ministar je rekao da su i toplane i ostale energetske kompanije dobro i uspešno uradile svoj zadatak, mada su, kako je napomenuo, vremenske prilike bile relativno povoljne.
„Ni u jednoj od lokalnih uprava u preko 60 radova i opština koji imaju sistem daljinskog grejanja nije bilo problema. U prenosu, distribuciji i proizvodnji električne enegije apsolutno nije bilo nikakvih problema“, naveo je, ukazavši da su „Srbijagas“ i NIS obezbedili neophodne količine gasa i mazuta za toplane, a EPS je proizvela zaista ozbiljne količine energije.
Antić je rekao i da toplane ulaze u remonte odmah po završetku grejne sezone 15. aprila, mada su u obavezi da i nakon isteka tog perioda greju ako su temperature ispod garantovanog proseka.
„U EPS-u se svake godine rade tekući remonti svih kotlova. Ove godine je na red došao kapitalni remont bloka A4 u Obrenovcu, ali je još važnije to što imamo ozbiljne inevesticije i gradimo nove objekte“, rekao je ministar.
Prema njegovim rečima, u Srbiji u ovom trenutku postoji oko 7.000 megavata za proizvodnju električne energije, a gradi se 1.000 novih.
Kad je reč o obnovljivim energetskim izvorima, podsetio je da je Srbija u proteklim godinama pustila u rad više od 100 megavata iz takvih izvora, a za obavezu koju imamo prema EU da do 2020. obezbedimo 27 odsto energije iz takvih izvora, konstatuje da se taj plan u velikoj meri realizuje.