Zbog pojave jednog slučaja šarlaha u mlađoj vaspitnoj grupi Predškolske ustanove „Nata Veljković“ , Zavod za javno zdravlje Kruševac je izvršio epidemiološko istraživanje i ustanovljeno je da ni kod jednog deteta nema prisustva prouzrokovača šarlaha, te je boravak dece u toj grupi bezbedan.
Šarlah je specifična bakterijska infekcija nepčanih krajnika kojoj su posebno izložena deca. Budući da može da dovede do oštećenja srca ali i drugih organa, pravovremena i adekvatna terapija antibioticima je od ogromnog značaja.
Šarlah je bakterijska infekcija koju izaziva bakterija Streptococcus piogenes. Od uobičajenih simptoma tu su prvenstveno bol u grlu i temperatura. Kožni osip koji može da se javi po celom telu i crvenilo jezika su nespecifični znaci koji nisu redovni pratioci drugih infekcija krajnika.
Šarlah je najčešći kod dece od 5 do 15 godina. Nekada se ova infekcija smatrala ozbiljnom bolešću, ali su je napredak medicine i antibiotski tretmani učinili manje opasnom. Ipak, ako se ne leči, šarlah može dovesti do ozbiljnijih stanja koja utiču na srce, bubrege i druge organe.
Fizički (vidljivi) znaci koji mogu da ukažu na šarlah su:
- crveni osip: izgleda poput opekotine od sunca i grub je na dodir; obično počinje na licu ili vratu i širi se na trup, ruke i noge: pritiskom na pocrvenelu kožu, ona postaje bleda
- crvene linije na telu: nabori kože na preponama, ispod pazuha, na laktovima, kolenima i vratu obično postaju tamnije crveni od ostalih područja zahvaćenih osipom
- jako crvenilo (zajapurenost) lica: veoma izraženo, sa bledim prstenom oko regije usana
- promene na jeziku: jezik izgleda crvenije i kvrgav je (jagodičast), a često je prekriven belim naslagama u ranoj fazi bolesti.
Drugi simptomi šarlaha su:
- temperatura i groznica (38,0 C ili više)
- veoma bolno i crveno grlo (ponekad sa belim ili žućkastim mrljama)
- poteškoće pri gutanju
- uvećane žlezde na vratu (limfni čvorovi), uz osetljivost na dodir
- mučnina ili povraćanje
- bol u stomaku (abdominalni deo)
- glavobolja i bolovi u telu.