POJAČANA KONTROLA SAOBRAĆAJNE POLICIJE

Saobraćajna policija na godišnjem nivou otkrije oko milion prekršaja, među kojima su najčešći prekoračenje brzine, vožnja pod dejstvom alkohola, nekorišćenje sigurnosnog pojasa. U četvrtak, 26. septembra biće sprovedena akcija pojačane kontrole saobraćaja na teritoriji čitave zemlje.

 

Prošle godine značajno je pooštrena kaznena politika stupanjem na snagu novog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. „Da bi se postigla svrha propisivanja prekršajnih sankcija važno je da izrečene sankcije budu srazmerne težini počinjenog prekršaja, jer će se samo tako stvoriti ambijent za unapređenje bezbednosti saobraćaja na putevima“, poručio je direktor policije Vladimir Rebić, a saopštio MUP. Na skupu u Sokobanji učestvovali su predstavnici saobraćajne policije i prekršajnih sudova. Rebić je kao primer dobre saradnje saobraćajne policije i prekršajnih sudova naveo institut sporazuma o priznanju prekršaja, koji se primenjuje pet godina. Istakao je da je prošle godine zaključeno 89.000 sporazuma o priznanju prekršaja, a samo 45 njih sudije za prekršaje nisu verifikovale. „To pokazuje da je mogućnost greške kada postoje jasni kriterijumi minimalna“, naveo je Rebić. On je dodao da MUP preduzima i niz preventivnih akcija, među kojima je posebno izdvojio predmet „Osnovi bezbednosti dece“, u okviru koga policijski službenici između ostalog decu podučavaju i bezbednom ponašanju u saobraćaju.

 

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, sprovešće u okviru Projekta EDWARD (Evropski dan bez poginulih u saobraćajnim nezgodama), u četvrtak, 26. septembra, akciju pojačane kontrole saobraćaja na teritoriji čitave zemlje. Cilj projekta, koji po četvrti put organizuje Mreža saobraćajnih policija Evrope (TISPOL) i koji će se realizovati u svih 29 zemalja članica TISPOL-a uključujući Srbiju, je da tog dana u saobraćajnim nezgodama na evropskim putevima ne pogine nijedno lice ili da u najmanju ruku broj poginulih bude što manji, saopštio je MUP. Realizacija projekta u svim zemljama članicama TISPOL-a podrazumeva aktivno uključivanje medija, uz maksimalno angažovanje svih ljudskih i tehničkih resursa saobraćajne policije.