KRIZNI ŠTAB ĆE ZASEDATI U TOKU NEDELJE

Od poslednjeg preseka stanja u Srbiji, na koronavirus su testirane 24.653 osobe, od kojih je 7.111 pozitivno. Na respiratorima su 282 pacijenta. Ukupno je hospitalizovana 6.781 osoba.

U Srbiji je zvanično od početka epidemije preminulo više od 10.000 ljudi od posledica zaraze koronavirusom.

Epidemijska situacija u Srbiji nije nimalo naivna a Krizni štab će zasedati u toku nedelje, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Struka upozorava da samo vakcinacija i restriktivne mere mogu da zaustave širenje virusa. Građani mogu da biraju da li će da se vakcinišu jednom od četiri vakcine – „Sinofarm“, „Sputnjik“, „Astra-Zeneka“ i „Fajzer“, a do kraja ove nedelje stiže i peta – „Moderna“.

Jesenji raspust počinje od 08. novembra, što znači da đaci u školu idu do petka. Ovo je predlog tima za škole koji je prihvaćen, a zvanično će biti usvojen na sednici Kriznog štaba najverovatnije u petak. Deca se ranije raspuštaju zbog epidemiološke situacije, a prema rečima ministra Branka Ružića trenutno je u Srbiji  koronom inficirano oko 5.000 učenika.

„Jedini rezultat je sinergično sprovođenje raspusta koji bi sa dva vikenda trajao 9 dana i uvođenje 24h kovid propusnica da se ne bi okupljala ta ista mladež. Cilj je smanjenje kontakata i da nema prelivanja u škole i vraćanja toga nazad. Sa druge strane to je jedna mogućnost. Mi tražimo i više od toga, da skraćenje radnog vremena bude do 17 sati, pa onda vakcinacija“, rekao je epidemiolog Predrag Kon.

Beba stara šest meseci, koja je dve nedelje bila na respiratoru u Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“, skinuta je danas sa respiratora, potvrđeno je Tanjugu u tom Institutu. Iz instituta nisu mogli da kažu u kakvom se stanju beba trenutno nalazi. Na respiratoru se još uvek nalaze devojčica od 16 godina i dečak od 17 godina.

Zbog loše epidemijske situacije uvedene su i kovid propusnice neophodne za boravak u ugostiteljskim objektima nakon 22 sata. Kontrolu pored inspekcije sprovode i pripadnici Komunalne policije.