GUBITAŠI NEĆE MOĆI DA BUDU SPONZORI

Država je odlučila da stopira sponzorstva i donacije koje uplaćuju javna preduzeća koja posluju u minusu. Od ukupno obrađenog 561 javnog preduzeće, u 2018.  je 393 poslovalo sa neto dobitkom, a 135 sa neto gubitkom. Od ukupno 15 sektora u kojima su poslovala javna preduzeća, 11 je lane završilo s pozitivnim neto rezulatom, dok je kod šest sektora zabeleženo smanjenje ukupnog dobitka.

 

U izveštaju APR-a daju se podaci o ukupnim finansijskim performansama javnih preduzeća u Srbiji tako da se iz njih ne vidi koja su tačno javna preduzeća poslovala s gubitkom, odnosno kojih je to 135 preduzeća lane zabeležilo gubitak. Ti podaci su važni zbog činjenice da se deo gubitaka javnih preduzeća pokriva iz buyeta. No, poslednji objavljeni podaci APR-a bitni su za Vladu Srbije jer je ona na poslednjoj sednici usvojila Uredbu kojom od direktora javnih preduzeća traži da joj u tančine predstave poslovanje od naredne godine do 2022. U Uredbi Vlade Srbije navodi se da javna preduzeća koja koriste novac iz budžeta za finansiranje tekućeg poslovanja, kao i ona koja su poslovala s gubitkom prema poslednjem objavljenom finansijskom izveštaju, a to jeste ovaj koji je objavio APR, ne mogu naredne godine planirati novac za sponzorstvo i donacije. S druge strane, javna preduzeća koja posluju pozitivno, odnosno ostvaruju neto dobitak, moraju prikazati kriterijume za korišćenje novca za posebne namene – sponzorstva, donacije, humanitarne i sportske aktivnosti, reprezentaciju, reklame i propagande, pri čemu svota ne može biti viša od one koja se troši u ovoj godini. Takođe, tim Vladinim aktom nalaže se direktorima javnih preduzeća da utvrde precizne ciljeve poslovanja za narednu godinu, 2021. i 2022, odnosno navedu ciljeve za taj period, kanale pomoću kojih će ostvariti profit, kao i načine na koje će se moći proveriti njihova ispunjenost. Javna preduzeća Vladi Srbije moraju dostaviti i podatke o upražnjenim radnim mestima, polnoj i starosnoj strukturi zaposlenih, zahtevima za novim radnim mestima i planovima za zapošljavanje novih radnika.

 

U Uredbi Vlade Srbije od čelnika javnih preduzeća traži se da racionalno planiraju nabavku službenih vozila, kao i da moraju sačiniti valjano obrazloženje za njihovu nabavku. Kada je reč o investicijama koje javna preduzeća planiraju za naredne tri godine, mora biti navedena njihova dinamika, rizik u poslovanju i plan upravljanja rizicima, a obavezne su i aktivnosti koje javno preduzeća planira da sprovede u cilju koorporativnog upravljanja.