DA LI ZNATE ŠTA ZNAČI BITI E-GRAĐANIN??

Da li znate šta znači biti e-Građanin? Ako ste vozačku dozvolu produžili online i dobili je na kućnu adresu, ako ste dete elektronski upisali u vrtić ili školu, ako ste se prijavljivali za vakcinaciju preko portala e-Uprava, svakako ste na putu da to postanete. Digitalizacija kao deo reforme javne uprave donosi e-Građanina kao sledeći korak. Istraživali smo, kako nam ide na tom putu.

Šta elektronska komunikacija znači i kako kreirati nalog koji omogućava da budete e-Građanin, objašnjava pomoćnica direktora Kancelarije za IT i e-Upravu Dragana Bećić.

 “E-Građanin jeste da vi, pored toga što imate vašu ličnu kartu koja je vaš identifikacioni document kada ostvarujete bilo kakvo pravo ili kada je potrebno da vas neko identifikuje, tako imate i vaš elektronski identitet.  Zašto je dobro biti e-Građanin? Kada imate taj nalog na portalu vi možete da koristite usluge elektronske uprave da pristupate svojim podacima u Centralnom registru stanovništva, da primate rešenja kroz e Sanduče. E Sanduče je kao što imate inbox  na mejlu, država je napravila sistem za pouzdanu razmenu dokumenata..” 

Preduslov za sve ovo je da, uz lilčnu kartu na šalteru gradske uprave dobijete korisničko ime, lozinku za pristup portal e-Uprave i da instalirate aplikaciju na mobilni telefon.

Dragana Bećić, pomoćnica direktora Kancelarije za IT i e-Upravu: “Naš je posao sada što mi druge institucije da kažem uvlačimo u taj sistem, jedinstven system za elektronsku identifikaciju tako da ne trebate više da imate pet naloga nego ćete imati jedan nalog a pristupaćete svim portalima. Ukoliko imate nalog na eid-u pristupate portalu e-Uprava, portal lokalne poreske administracije, portal e-Zdravlje koji će tek da dodaje nove usluge od e-Recepta, izveštaja lekara, zakazivanje pregleda i portal sDnevnik kojem sada mogu da pristupaju.” 

Sve to vidi kao korak ka vremenu u kojem će odlazak na šalter otići u istoriju.

Dragana Bećić, pomoćnica direktora Kancelarije za IT i e-Upravu: Dolaze mlađe i mlađe generacije. Ta generacija neće biti generacija koja će da ode u poštu da plati račun, nikada. Menja se i uprava, menja se i svest državnih službenika, prošle godine su najteže birokrate shvatile da to tako ne može. Nema šaltera. Menjamo se i mi, menjaju se i građani”

Sve ove promene deo su reforme javne uprave, koja se u Srbiji sprovodi uz pomoć EU. Glavni koordinator reforme je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.