Tokom toplotnih talasa, organizam je izložen intenzivnom stresu zbog visokih temperatura, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema. Najčešći problemi uključuju toplotni udar, dehidraciju, iscrpljenost usled toplote i druge povrede povezane sa visokim temperaturama. Da bi se smanjio uticaj ekstremnih temperatura, važno je preduzeti preventivne mere:
- Obavezno zaštitite prozore od direktnog sunčevog zračenja. Zatvorite vrata i prozore. Ako imate sistem za hlađenje vazduha, uključite ga u skladu sa preporukama korišćenja ovih uređaja. Povremeno provetrite prostoriju. Zapamtite da nagli izlazak iz hladne prostorije u pregrejanu okolinu, ili ulazak spolja gde je ekstremno toplo u hladnu prostoriju, može izazvati temperaturni kolaps.
- Tokom noći spavajte u prostoriji sa otvorenim prozorima. Tako obezbeđujete svež vazduh. Pokušajte da sebe rashladite tako što ćete biti adekvatno obučeni.
- Često se tuširajte, umivajte, ili posipajte vodu po sebi.
- Pijte što više tečnosti, nikako alkohol. Alkohol izaziva dehidraciju tela.
- Jedite laku hranu.
- Izbegavajte aktivnosti koje mogu da dovedu do iscrpljenosti organizma. Tada ste najranjiviji od toplotnog stresa, pa čak i moždanog udara. Prvi znak toplotnog stresa jeste osećaj umora.
- Ne izlazite na otvoren prostor u periodu od 11 do 17 časova, planirajte izlaske iz kuće u ranim jutarnjim, ili kasnim večernjim satima, ako je moguće.
- Kada izlazite koristite zaštitne kreme, nosite laganu odeću svetlih boja, zaštite glavu od direktnog uticaja Sunca (nošenjem kape, ili suncobrana). Znajte da je temperatura vazduha u pojedinim delovima urbane sredine, toplotnim gradskim ostrvima, znatno viša – obično 5°C, a nekad i 10°C od temperature vazduha koja se meri na zvaničnim mestima – meteorološkim stanicama (u hladu, u meteorološkim zaklonima, na 2 metra visine) i da su najbezbednije zelene površine.
- Izbegavajte da budete izloženi sunčevim zracima duže vreme, čak i kada ste na plaži.
- Na plaži obavezno koristite zaštitne kreme. Posebno pazite na decu.
- Kada je reč o izloženosti Sunčevim zracima imajte na umu UV zračenje. Ovo zračenje može biti visoko i opasno i po običnom sunčanom danu. Zato pratite zvanična obaveštenja o UV zračenju i preporuke u vezi sa njim.
- U slučaju da ste u automobilu, a nemate rashladni uređaj, obezbedite protok vazduha i pravite česte pauze u vožnji. Rashladni uređaj koristite na isti način kako ga koristite u stanu i pridržavajte se uputstva o korišćenju. Naglo izlaganje velikim temperaturnim razlikama može biti kobno. Birajte mesta u senci.
- Obezbedite da za vreme vožnje imate vode za piće. Pre ulaska u pregrejani automobil obavezno ga dobro provetrite kako bi smanjili temperaturu vazduha u automobilu. Temperatura vazduha u automobilu, koji je stajao na suncu, je višestruko viša od temperature okolnog vazduha.
Nikada nemojte da u parkiranom automobilu ostavljate decu, ili domaće životinje. Ovo važi i za običan dan, a ne samo za dane sa ekstremno visokom temperaturom vazduha, ili za vreme toplotnog talasa.
Bolesnike, ili starije osobe, koji su sami u stanu ili kući, svakodnevno obilazite i pružite im neophodnu pomoć kako bi se što efikasnije izborili sa ovom vrstom vremenske nepogode.