U istoriji je zapisano da je Spomenik kosovskim junacima na Trgu kosovskih junaka u Kruševcu najpoznatije vajarsko delo Đorđa Jovanovića, izrađen u neoklasicističkom stilu i predstavlja najmonumentalnije delo srpske skulpture na početku XX veka.
Na svetskoj izložbi u Parizu 1900. godine, gde su izlagani skulpturalni elementi, autor je nagrađen Zlatnom medaljom I reda. Spomenik kosovskim junacima otkriven je na proslavi stogodišnjice Prvog srpskog ustanka 1904. godine. Kamen temeljac je postavio, povodom proslave petstotina godina od Boja na Kosovu, petnaest godina ranije, 1889. godine, kralj Aleksandar Obrenović.
Spomenik je visine 6 metara, u obliku mermerne piramide i sa Vilom i Boškom Jugovićem na vrhu, na visini od 4 metra.
Figura Guslara, na severu predstavlja trajanje epske borbe kroz vekove, a Devojka na jugu simbolizuje Srbiju, koja, ispruženom rukom, poziva na oslobođenje porobljene braće, obećavajući venac slave odvažnim i hrabrim ljudima. Reljef na istoku oslikava epsko pričešće kneževe vojske, a na zapadnoj strani je scena ubistva turskog cara Murata.
Na spomeniku su našli mesto i srpski grbovi: istočna strana — grb kneza Lazara i posveta „Srpstvo kosovskim junacima“, na severnoj strani je grb Nemanjića, a na južnoj grb Kraljevine Srbije.
Brojke na spomeniku označavaju istorijski važne događaje: 1389. — godinu Kosovske bitke,
- — godinu otkrivanje spomenika i
- — godinu u kojoj je Srbija proglašena kraljevinom.
Motivi na ogradi od livenog gvožđa oko spomenika predstavljaju stilizovane kosovske božure. A u čast proslave 600 godina od Kosovske bitke, od 1989. godine, na spomeniku je i pozlaćen venac koji vila spušta na glavu Bošku Jugoviću.
Spomenik kosovskim junacima predstavlja i simbol Kruševca od juna 1904. godine, kada ga je svečano otkrio kralj Petar I Karađorđević.
Medijski sadržaj realizovan je u okviru projekta „#krozKruševac“, koji je sufinansiran sredstvima iz budžeta grada Kruševca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.