31. MAJ – SVETSKI DAN BEZ DUVANSKOG DIMA

Svetski dan bez duvanskog dima obeležava se svakog 31. maja, na inicijativu Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Jedan od ciljeva obeležavanja ovog datuma i kampanja koje ga prate, jeste i aktivna promocija mera koje vode ka kontroli i suzbijanju ove globalne javnozdravstvene pretnje po zdravlje stanovništva. Naime, prema podacima SZO, upotreba duvana se povezuje sa smrtnim ishodom kod oko 6 miliona ljudi u svetu godišnje.

 

Svetski dan bez duvanskog dima, ove godine se obeležava pod sloganom: „Pripremimo se za bezlična (standardizovana) pakovanja duvanskih proizvoda“. Australija je prva zemlja koja je još u decembru 2012. godine uvela i u potpunosti implementirala ovu meru. Tokom 2015. godine, Irska, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske donele su odgovarajuće zakone čime je pripremljen pravni okvir za uvođenje ove mere u maju 2016. Naime, ova mera, čiji je cilj smanjenje potražnje za duvanskim proizvodima, znači da se, umesto dosadašnjih atraktivnih pakovanja, uvodi uniformni dizajn paklice za sve vrste cigareta, koji ograničava promotivni potencijal samog proizvođača, odnosno brenda kao podsticaja za kupovinu i konzumiranje, uz istovremeno jače isticanje tekstualnih i slikovnih zdravstvenih upozorenja. Ovakva pakovanja podrazumevaju značajno ograničavanje ili potpunu zabranu upotrebe logoa, boja i slika brenda, kao i bilo kakvih informacija u svrhu njegove promocije, zapravo svega izuzev samog naziva proizvoda, i to standardizovanom bojom i slovima. Preporuke date u članovima 11 i 13 Okvirne konvencije o kontroli duvana, upravo se odnose na uvođenje ovakvih pakovanja. Podsećanja radi, Okvirna konvencija o kontroli duvana je dokument Svetske zdravstvene organizacije, čiji je cilj “da se sadašnje i buduće generacije zaštite od pogubnih zdravstvenih, socijalnih, ekoloških i ekonomskih posledica potrošnje duvana i izlaganja duvanskom dimu“.

 

Ipak, i pored svega do sada učinjenog, u našoj zemlji i dalje puši oko trećina odraslih stanovnika, a ono što posebno zabrinjava je blagi porast procenta pušača u proteklih nekoliko godina, na šta ukazuju rezultati poslednjeg Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije. Rasprostranjenost pušenja među stanovništvom Srbije starijim od 15 godina iznosi 34,7%.